Hoppa till sidans innehåll

Sammanfattning av BDBF motionsserie 2018-10-21

31 OKT 2018 13:45
Första sammandraget av motionsserien gick av stapelen i Assarebyhallen i Färgelanda. Glädjande nog var det hela 6 st. lag som var anmälda till det historiska första sammandraget.
  • Uppdaterad: 31 OKT 2018 13:45

I grupp 1 spelade följande lag : Dals-Eds BMK, BMK Stinget och Vargön-Vänersborgs BMK

 I grupp 2 spelade följande lag : Team Dingle, BMS Åminton och Kungshamn

 

Efter avslutat gruppspel flyttas vinnaren av grupp 2 upp i grupp 1 nästa sammandrag. Sista laget i grupp 1 flyttas ner i grupp 2.

 

Resultat Grupp 1

Dals-Ed – BMK Stinget    4 – 0

Peter Pettersson/Anders Pettersson-Kenneth Björkståhl/Lars Nolin

21-16, 19-21, 21-16

Erik Axelsson/Hazem Bazo-Jukka Hedemäki/Daniel Jonasson

21-10, 22-20

Peter Pettersson/Anders Pettersson-Jukka Hedemäki/Daniel Jonasson

21-15, 12-21, 21-17

Erik Axelsson/Hazem Bazo-Kenneth Björkståhl/Lars Nolin

21-14, 21-15

 

Vargön-Vänersborg – Dals Ed        0 – 4

Urban Eriksson/Markus Wänerskog-Anders Pettersson/Peter Pettersson

5-21, 8-21

Knut-Olof Åkesson/Tony Jörgensen-Erik Axelsson/Hazem Bazo

3-21, 3-21

Urban Eriksson/Markus Wänerskog-Erik Axelsson/Hazem Bazo

6-21, 10-21

Knut-Olof Åkesson/Tony Jörgensen-Anders Pettersson/Peter Pettersson

7-21, 4-21

 

BMK Stinget – Vargön-Vänersborg     4 - 0

Kenneth Björkståhl/Lars Nolin-Urban Eriksson/Markus Wänerskog

21-11, 21-9

 Jukka Hedemäki/Daniel Jonasson-Knut-Olof Åkesson/Tony Jörgensen

21-8, 21-6

Kenneth Björkståhl/Lars Nolin-Knut-Olof Åkesson/Tony Jörgensen

21-10, 21-9

Jukka Hedemäki/Daniel Jonasson-Urban Eriksson/Markus Wänerskog

21-15, 21-11

 

  1. Dals-Eds BMK
  2. BMK Stinget
  3. Vargön-Vänersborgs BMK

 

Resultat Grupp 2

Kungshamn – Team Dingle          3 – 1

Mikael Bernestål/Simon Olehäll-Andreas Sjöholm/Conny Nyman

21-19, 21-15

Jörgen Collin/Tintin Anderl-Mikael Robertsson/Peter Karlsson

17-21, 14-21

Mikael Bernestål/Simon Olehäll-Mikael Robertsson/Peter Karlsson

21-17, 21-17

Jörgen Collin/Tintin Anderl-Conny Nyman/Andreas Sjöholm

22-20, 15-21, 21-19

 

Kungshamn – Åminton              3 – 1

Mikael Bernestål/Simon Olehäll-Kim Malmesköld/Daniel Öhman

21-11, 21-9

Jörgen Collin/Tintin Anderl-Patrik Karlsson/Niklas Johansson

21-23, 21-18, 18-21

Mikael Bernestål/Simon Olehäll-Patrik Karlsson/Niklas Johansson

21-8, 21-15

Jörgen Collin/Tintin Anderl-Kim Malmesköld/Daniel Öhman

21-14, 19-21, 21-15

 

Åminton – Team Dingle         0 – 4

 

Kim Malmesköld/Daniel Öhman-Andreas Sjöholm/Conny Nyman

12-21, 14-21

Patrik Karlsson/Niklas Johansson-Mikael Robertsson/Peter Karlsson

18-21, 20-22

Patrik Karlsson/Niklas Johansson-Andreas Sjöholm/Conny Nyman

9-21, 16-21

Kim Malmesköld/Daniel Öhman-Mikael Robertsson/Peter Karlsson

13-21, 18-21

 

  1. Kungshamn
  2. Team Dingle
  3. Åminton

 

Nästa sammandrag går den 25 November i Färgelanda. Styrelsen tackar alla spelare för ett lyckat sammandrag och hoppas att fler lag anmäler sig till nästa gång.

 

Bengt Sanzén för styrelsen i BDBF

Skribent: Zeth Olsson
Epost: This is a mailto link

Facebook logo

Twitter logoInstagram


Streaming av badminton

 

Nyheter om badminton i media

Aktuell ranking Franklin G Medium

Resultat Serie Tävling Franklin Medium

Tävlingskalender Franklin G Medium

Svenska Badmintonfonden Franklin G Medium


Lagom IL-logga

Mindre logga EuroCenter

Postadress:
Bohuslän-Dals Badmintonförbund
Tommy Hedlund, Humlevägen 17
662 35 Åmål

Kontakt:
Tel: 070-631 20 03
E-post: This is a mailto link

Se all info

Årets profiler i distriktet

Tommy Hedlund & Erica Karlsson